Oxford Area High School Seniors receive awards

Courtesy photo May 27, Oxford Area High School held its annual Senior Awards Night for the Class of 2014. Among the award recipients were, front from left, Shayne Altizer, Alejandra Fernandez, Rachel Boohar, Keenan Bowers, Zachary Bryant, Chris Chavez, Victoria Calibey, Tyler Combs and Hannah Cummiskey; second row, from left, Jacquelyn DiGiamcomo, Kelly Bolton, Teresa Freisleben, Kaylee Goodwin, Sarah Graff, Brooke Gundrum, Ethan Herb, Heather Homola, Samantha Hubley and Lauren Keeler; third row, from left, Principal Christopher Dormer, Elizabeth Kim, Christopher Lawlor, Mary Rachel Ledger, Hannah Litwa, Mustafa Mahmud, Madeline Martin, Hannah McComsey, Alexandra Miller and Emily Monzo; fourth row, from left, Clayton Moran, Allison Quesenberry, Erin Reph, Brianne Roper, Brandon Russell, Aaron Sivels, Tanner Smith, Benjamin Starcheski, Alyssa Sullins and Mark Tomassian, top row, from left, Jessica Towey, Michaela Walsh, Taja White, Samantha Williams, Mary Williams, Rachel Winand, Patrick Winters and Felipe Zermeno.

On May 27, Oxford Area High School held its annual Senior Awards Night for the Class of 2014.

The following students are listed with their awards.

Shayne Altizer - American Legion Oxford Post Distinguished, EPAITDM Scholarship

Advertisement

Kelly Bolton - Dual Enrollment Recognition, Oxford Area Chamber of Commerce Scholarship

Cassandra Butler - Dual Enrollment Recognition

Rachel Boohar - Ocklokonee Tribe No. 212 Students Ranked 11-20 ($200 savings bond)

Keenan Bowers - Ocklokonee Council No. 212 Attendance Award, Oxford Area Chamber of Commerce Scholarship

Zachary Bryant - Frank P. Woolston Memorial Award ($700)

Garrett Cahill - Ocklokonee Tribe No. 212 Students Ranked 11-20 ($200 savings bond)

Victoria Calibey - Cumberland Farms Believe and Achieve Award, Ocklokonee Tribe No. 212 Students Ranked 11-20 ($200 savings bond)

Chris Chavez - American Mushroom Institute Community Awareness Scholarship, Griffith Family Scholarship, Oxford Area Chamber of Commerce Scholarship, Oxford Area School Board Outstanding Senior Award, Student Council Recognition

Ashleigh Cloud - Alma Newlin Scholarship

Tyler Combs - Oxford Little League Award ($500)

CLASS OF 2014 AWARDS/Page 2

Kimberly Coterwas - Richard Monetti Scholarship

Hannah Cummiskey - Ocklokonee Tribe No. 212 Students Ranked 11-20 ($200 savings bond)

Jacquelyn DiGiamcomo - Leadership Fellows Program

Alejandra Fernandez - Oxford Little League Award ($500)

Teresa Freisleben - Oxford Golden Bears Senior Award ($250)

Maria Galli - Dual Enrollment Recognition

Dylan Giffing - Chester County Interlink Student Recognition Award

Kaylee Goodwin - Dual Enrollment Recognition, Union Fire Company Auxiliary-Service to School Award

Rebecca Gotschall - Dual Enrollment Recognition

Sarah Graff - Comcast Leaders and Achievers Scholarship ($1,000), Helen Corson Peace Award

Brooke Gundrum - Griffith Family Scholarship

Marissa Harris - Dual Enrollment Recognition

Ethan Herb - American Mushroom Institute Community Awareness Scholarship, Oxford Football Boosters Award ($500), Oxford Sports Boosters Award

Sarah Hineman - Dual Enrollment Recognition

Heather Homola - Dual Enrollment Recognition, Eli Seth Matthews Scholarship

Samantha Hubley - Bridge Builderís Award from Childrenís Choice ($100 savings bond), Oxford PTO Elizabeth M. Krendel Memorial Scholarship ($1,000), Ocklokonee Tribe No. 212 Students Ranked 11-20 ($200 savings bond), Oxford Area Chamber of Commerce Scholarship

Dianna Johnson - Dual Enrollment Recognition

Lauren Keeler - American Legion Oxford Post Distinguished, Richard Beardís Scholarship of the Oxford Arts Alliance

Christopher Lawlor - OAHS Inspiration Award

Mary Rachel Ledger - Doris McAllister Scholarship ($200), Oxford Lions Club Scholastic Award

Hannah Litwa - Society of Women Engineers High Honors

Jordan Logan - Daily Local News Top Athlete

Mustafa Mahmud - American Legion Oxford Post Honorable Mention, Oxford Lions Club Athletic Award

Madeline Martin - 4H Spirit Award, J. Donald McLeod Memorial Scholarship - Oxford Rotary

Hannah McComsey - Jeffrey V. Palita Memorial Award ($1,000), Ocklokonee Tribe No. 212 Students Ranked 11-20 ($200 savings bond), Oxford Area School Board Outstanding Senior Award

Emily Monzo - OAHS Class of 1982 Scholarship

Clayton Moran - Oxford Area Republican Committee Award

Allison Quesenberry - Oxford Area Education Association J. W. McMullen Award

Erin Reph - Oxford PTO Elizabeth M. Krendel Memorial Scholarship ($1,000), Griffith Family Scholarship, National Merit Qualifier, Oxford Area Republican Committee Award, Society of Women Engineers Honors

Brianne Roper - Daily Local News Top Scholar, FBLA Award, Society of Women Engineers Highest Honors, United States Marines Corps Scholastic Excellence Award, WGAL Best of the Class

Dayana Romero - Dual Enrollment Recognition

Brandon Russell - V.F.W. Gray Nichols Post 1779 Scholarship ($1,000)

Vanessa Sanchez - Dual Enrollment Recognition

Bethany Schlegel - Dual Enrollment Recognition

Aaron Sivels - Ocklokonee Council No. 212 Attendance Award

David Smith - United States Marines Corps Scholastic Excellence Award

Tanner Smith - Ocklokonee Tribe No. 212 Students Ranked 11-20, Oxford Area Education Association Best All Around Senior ($250)

Benjamin Starcheski - Samuel J. England Jr., Memorial Scholarship ($1,000)

Alyssa Sullins - Alma Newlin Scholarship, Chester County School Nurse Association Scholarship

Jessica Towey - American Legion Oxford Post Honorable Mention, Oxford PTO Elizabeth M. Krendel Memorial Scholarship ($1,000), Griffith Family Scholarship, Ocklokonee Tribe No. 212 Students Ranked 11-20 ($200 savings bond)

Cearra Townsend - Keystone Federal Credit Union Shining Star Award

Christopher Traini - Dual Enrollment Recognition

Veronica Valentin - Dual Enrollment Recognition

Michaela Walsh - Oxford Area Education Association J. W. McMullen Award

Taja White - Second Presbyterian Church Community Outreach Award ($250)

Samantha Williams - Ocklokonee Tribe No. 212 Students Ranked 11-20 ($200 savings bond), Oxford Area Education Association Best All Around Senior ($250)

Mary Williams - Daughters of the American Revolution Good Citizenship Award, George & Georgiana Jackson Scholarship ($2,000), Marion James & Anna Ressler Hess Memorial Scholarship ($1,000), Principalís Leadership Award, Student Council Recognition

Patrick Winters - Ocklokonee Tribe No. 212 Students Ranked 11-20 ($200 savings bond), Oxford Football Boosters Award, Oxford Golden Bears Senior Award ($250)

Jorge Zurita - The Princeton Prize in Race Relations Certificate of Accomplishment

The following students received Presidentís Education Awards for Educational Excellence: Jacob Abrams, Shayne Altizer, Davin Axelsson, Patrick Bahls, Brianne Bennett, Rachel Boohar, Sarah Brandt, Zachary Bryant, Cassandra Butler, Garrett Cahill, Jennifer Carr, Tyler Combs, Kimberly, Coterwas, Hannah Cummiskey, Michael Dwyer, Nathan Flynn, Dylan Giffing, Sarah Graff, Ethan Herb, Megan Jansen, Lauren Keeler, Elizabeth Kim, Hannah Litwa, Hannah McComsey, Steven Miles, Michael Orcutt, Erin Reph, Brianne Roper, Brandon Russell, Eric Silvestri, David Smith, Tanner Smith Michael Taylor, Jessica Towey, Henry Trabue, Michaela Walsh, Mary Williams, Patrick Winters.

The following students received Presidentís Education Awards for Educational Achievement: Steven Carbonara, Eddie Diaz Serrano, Eric DiEnna, Jamie Fries, Jennifer King, Jose Lara Tenerio, Christopher Lawlor, Joshua Smith, Katelin Steele, SierraWagner, Marjorie Washkalavitch.