Unionville School District OKs resignations, new contracts, new hires and subs

The following personnel changes were approved by the Unionville-Chadds Ford school board at its monthly meeting June 16:

Resignations:

Julia Girard, Pocopson Elementary, P-1 Library Paraprofessional.

Supplemental Contracts:

Joseph Derickson, Unionville High, Athletic Director.

Michael Magee, Unionville High, Baseball Head Coach.

Joe Ratasiewicz, Unionville High, Baseball Assistant Coach.

Greg Kanaskie, Unionville High, Baseball Ninth Grade Coach.

Joseph Kilpatrick, Unionville High, Boys Basketball Head Coach.

Ken Riale, Unionville High, Boys Basketball Assistant Coach.

Patrick Clark, Unionville High, Boys Basketball Ninth Grade Coach.

Fred Ellzy, Unionville High, Girls Basketball Head Coach.

Lori Kostick, Unionville High, Fall Cheerleading.

Kerry Meisten, Unionville High, Fall and Winter Cheerleading.

Mark Lacianca, Unionville High, Cross Country, Track and Winter Track Head Coach.

Matt Borger, Unionville High, Cross Country and Track Assistant Coach 1/2.

Rachel Bremer, Unionville High, Cross Country Assistant Coach 1/2.

Jennifer Smith, Unionville High, Cross Country, Track and Winter Track Assistant Coach.

Patrick Clark, Unionville High, Football Head Coach.

Matthew Carroll, Unionville High, Football Assistant Coach.

Craig Mahon, Unionville High, Football Assistant Coach.

Timothy Murphy, Unionville High, Football Assistant Coach.

Greg Kanaskie, Unionville High, Golf Coach.

Beth Lynch, Unionville High, Hockey Head Coach.

Emily Morgan, Unionville High, Ninth Grade Hockey Coach.

Noel Breger, Unionville High, Boys Lacrosse Head Coach.

Steven Carlow, Unionville High, Boys Lacrosse Assistant Coach.

Kristen Kotler, Unionville High, Girls Lacrosse Assistant Coach.

Rich Garber, Unionville High, Boys Soccer Head Coach.

Dominic Morettini, Unionville High, Boys Ninth Grade Soccer Coach.

Joe Ratasiewicz, Unionville High, Girls Soccer Head Coach.

Keeley Lannon, Unionville High, Girls Soccer Assistant Coach.

Kelly Johnson, Unionville High, Softball Assistant Coach.

Horace Gordon, Unionville High, Swimming Head Coach.

Sharon Largent, Unionville High, Boys Tennis Head Coach and Girls Tennis Assistant Coach.

Janet Johnston, Unionville High, Girls Tennis Head Coach.

Nicholas Eppinger, Unionville High, Track and Winter Track Assistant Coach.

Matthew Hurray, Unionville High, Track and Winter Track Assistant Coach.

Charlie Lewis, Unionville High, Track Assistant Coach.

Cal Hess, Unionville High, Track and Winter Track Assistant Coach 1/2.

Eric Hofmann, Unionville High, Track Assistant Coach 1/2.

Clee Brun, Unionville High, Boys Volleyball Head Coach and Girls Volleyball Assistant Coach.

Rob Conti-D’Antonio, Unionville High, Girls Volleyball Head Coach and Winter and Spring Weight Room.

Buddy Meredith, Unionville High, Fall Weight Room.

Christopher Matz, Unionville High, Wrestling Head Coach.

Ian Crampton, Unionville High, Wrestling Assistant Coach.

Heidi Benson, Unionville High, Art Chairperson.

Jean Stevens, Unionville High, Business Chairperson, FBLA Advisor and Senior Class.

Susan Thomas, Unionville High, English Chairperson.

Susan Shelley, Unionville High, Foreign Language Chair.

Joseph Herman, Unionville High, H & PE Chairperson.

Sharon Kittle, Unionville High, Math Chairperson.

Douglas Vallette, Unionville High, Science Chairperson and Math Coach 1/2.

Michael Mangan, Unionville High, Social Studies Chair.

Jennifer Pastor, Unionville High, Special Education Chairperson.

Bryan Treadway, Unionville High, Technology Education Chairperson.

Kevin Long, Unionville High, Academic Competition.

Faith Dilworth, Unionville High, Dance Ensemble.

Jeremy Dickson, Unionville High, Earth Club and LINK 1/4.

Joseph Kilpatrick, Unionville High, FBLA Advisor 1/2 and Junior Class.

Clee Brun, Unionville High, Freshman Class.

Carrie Dickmann, Unionville High, Honor Society, Math Coach 1/2 and Webworks Supervisor.

Cody Stafford, Unionville High, Indoor Drum Line.

Heather Weigner, Unionville High, International Club 1/2.

Keeley Lannon, Unionville High, International Club ½.

Betsy Hickman, Unionville High, LINK 1/4 and Yearbook Assistant.

Lori Snyder, Unionville High, LINK 1/4.

Bryan Treadway, Unionville High, Multilith.

Dan Lipowitz, Unionville High, Newspaper Head and Play Director.

Joseph Ahart, Unionville High, Newspaper Assistant.

Betsy Ballard, Unionville High, Play Director.

Ann Ruhl, Unionville High, SADD.

Sandra Litvin, Unionville High, Science Activities Coordinator.

Trisha Ross, Unionville High, Sophomore Class.

Michael Berkeihiser, Unionville High, Stagecraft for Fall Play, Musical and Spring Play.

Rob Conti-D’Antonio, Unionville High, Student Activities Coordinator.

Gerald Little, Patton Middle, Athletic Director and Eighth Grade Girls Basketball Coach.

Carlton Painter, Patton Middle, Seventh Grade Baseball Coach.

Rich Garber, Patton Middle, Seventh Grade Boys Basketball Coach.

Matt Baumgardner, Patton Middle, Eighth Grade Boys Basketball Coach and Football Coach.

John Rohde, Patton Middle, Seventh Grade Girls Basketball Coach.

Matthew Hurray, Patton Middle, Cross Country Coach.

Janis Robertson, Patton Middle, Cross Country Coach, Intramural Supervisor and Track Coach.

Jason Eshleman, Patton Middle, Lead Football Coach.

Christopher Matz, Patton Middle, Football Coach.

Katherine Bodenstab, Patton Middle, Seventh Grade Hockey Coach.

Susan Clanet, Patton Middle, Eighth Grade Hockey Coach.

Paul Wolf, Patton Middle, Seventh Grade Boys Lacrosse Coach.

Buddy Meredith, Patton Middle, Eighth Grade Boys Lacrosse Coach.

Jessica Gigliotti, Patton Middle, Seventh Grade Girls Lacrosse Coach.

John Rohde, Patton Middle, Eighth Grade Girls Lacrosse Coach and Soccer Coach.

Glen Lewis, Patton Middle, Eighth Grade Boys Soccer Coach.

Kim Hisley, Patton Middle, Seventh Grade Girls Soccer Coach.

John Walsh, Patton Middle, Softball Coach.

Matilda Pancaost, Patton Middle, Track Coach.

Jason Eshleman, Patton Middle, Track Coach.

Dan Cipollini, Patton Middle, Track Coach.

Janelle Hadly, Patton Middle, Seventh Grade Volleyball Coach.

Andrew Moister, Patton Middle, Eighth Grade Volleyball Coach.

Janet Schuster, Patton Middle, Academic Comp Forensics and Knowledge Bowl, Before School Supervisor and Science Fair Supervisor.

Bern Hutchison, Patton Middle, Before School Supervisor.

Janis Robertson, Patton Middle, Before School Supervisor.

Joanna Stump, Patton Middle, Drama Coach.

Rebecca Stump, Patton Middle, Drama Coach.

John Walsh, Patton Middle, HAWK TV Studio.

Mary Jo Knauer, Patton Middle, Math Counts and Science Fair Supervisor.

Katherine Bosenstab, Patton Middle, Student Council 1/2.

Janet Jennings, Patton Middle, Student Council 1/2 and Team Leader B.

Beth Nanis, Patton Middle, Yearbook Head.

Thomas Grawe, Patton Middle, Team Leader C.

George Crowley, Patton Middle, Team Leader D.

Josh Thomas, Patton Middle, Team Leader H.

Meg Basilio, Patton Middle, Team Leader J.

Heather Spancake, Patton Middle, Language Arts Chair.

Stacy Remphrey, Patton Middle, Math Chair.

Judy Anstraus, Patton Middle, Science Chair.

Kevin Crossman, Patton Middle, Social Studies Chair.

Elissa Severino, Patton Middle, Special Areas Chair.

Anita Spizzirri, Patton Middle, Special Education Chair.

Michael Audevard, Chadds Ford Elementary, Head Teacher.

Barbara Curry, Chadds Ford Elementary, Grade Chair K and Pre-First.

Jean Russell, Chadds Ford Elementary, Grade Chair First.

Michael Lapp, Chadds Ford Elementary, Grade Chair Second.

Kathryn Whitman, Chadds Ford Elementary, Grade Chair Third.

Curtis Barr, Chadds Ford Elementary, Grade Chair Fourth.

Megan Doyer, Chadds Ford Elementary, Grade Chair Fifth.

George Claypoole, Hillendale Elementary, Head Teacher.

Cathleen Cipollini, Hillendale Elementary, Grade Chair K.

Farah Lawrence, Hillendale Elementary, Grade Chair First.

Lisa Dougherty, Hillendale Elementary, Grade Chair Second.

Amanda O’Neil, Hillendale Elementary, Grade Chair Third.

Todd Picard, Hillendale Elementary, Grade Chair Fourth.

Patrick Ricci, Hillendale Elementary, Grade Chair Fifth.

Stephen Jennings, Pocopson Elementary, Head Teacher.

Veronica Cochran, Pocopson Elementary, Grade Chair K and First.

Karen Amoss, Pocopson Elementary, Grade Chair Second.

Sandra Trewella, Pocopson Elementary, Grade Chair Third.

Elizabeth McAndrew, Pocopson Elementary, Grade Chair Fourth.

Ryan Stephens, Pocopson Elementary, Grade Chair Fifth.

Michelle Lafferty, Unionville Elementary, Head Teacher.

Kathryn Klingensmith, Unionville Elementary, Grade Chair K and Pre-First.

Catharine Quigley, Unionville Elementary, Grade Chair First.

Susan Orgovan, Unionville Elementary, Grade Chair Second.

Christina Rissmiller, Unionville Elementary, Grade Chair Third.

Sarah Greenwood, Unionville Elementary, Grade Chair Fourth.

Mary Weigand, Unionville Elementary, Grade Chair Fifth.

Reclassifications:

Wendy Curtis-Triebl, from C-II Lead Cook to S-III Guidance Secretary at Patton Middle.

Neil Linkmeyer, from 0.6 Technology Teacher and 0.4 Driver Education Teacher to 1.0 Technology Teacher at Unionville High.

Laboure Rafferty, from Instructional Support Teacher/Reading Specialist to Librarian at Patton Middle.

Employ:

Gerry Rocker, Hillendale Elementary, P-I Personal Care Assistant.

Laura Gilbaugh, Hillendale Elementary, P-I Personal Care Specialist.

Additional Extended School Year Staff:

Tiffany Gambill, Personal Care Assistant/Nurse.

Allison Newbrough, Personal Care Assistant/Nurse.

Laura Gilbaugh, Personal Care Assistant.

Libby Quillman, Personal Care Assistant.

Gerry Rocker, Personal Care Assistant.

Appointment:

Shawn Dutkiewicz, Chadds Ford Elementary, Principal.

Leaves:

Rebecca Louick, Pocopson Elementary, Counselor, six-week child bearing leave followed by an unpaid child-rearing leave.

Madia DiVirgilio, District Elementary Social Worker, extend unpaid child-rearing leave.

Michele O’Kane, Hillendale Elementary, Teacher, six-week child-bearing leave followed by six-week family medical leave.

Create New Position:

Unionville High World Language Teacher (German), 0.2.

Unionville High Instructional Support Teacher, 0.4.

Eliminate Position:

Unionville High P-I Learning Support Paraprofessional.

Request to Contract Services:

Contract services for additional Athletic Trainer during fall sports at Unionville High for the 2014-15 school year.

Outside Changes:

Contract with Clarity Service Group for 2014-15.

Contract with Signal 88 Security for Unionville High and Patton Middle for 2014-15.

Substitutes:

Veronica Pryce, Bus Driver.